اکنون که من یک مسیحی هستم، باید در عشاء ربانی شرکت کنم

اکنون که من یک مسیحی هستم باید در مراسم عشاِ ربانی شرکت کنم. این امر به من کمک می کند که رنج، مرگ و رستاخیز مسیح را که برای من انجام شد و همچنین بازگشت مجدد او را بیاد آورم. قبل از شرکت در این مراسم مقدس باید دقت خود را در دعا امتحان کنم تا ببینم آیا شایستگی شرکت در آن را دارم یا نه و باید تشخیص بدهم که بدن مسیح همان کلیساست.

عشای ربانی چیست؟

این مراسم که شام خداوند و یا میز خداوند نیز نامیده می شود یکی از مهم ترین مراسم کلیسایی می باشد. در واقع مسیح به همۀ ایمانداران حکم کرد که آن را بجا آورند. او فرمود: “این را به یادگاری من بجار آرید” (اول قرنتیان ۱۱: ۲۴). انجام آن امری اختیاری نیست.

این مراسم یادگار رنج و مرگ او می باشد. این مراسم یادگاری رنج و مرگ او می باشد. همچنین سمبلی است که شراکتمان را در طبیعت الهی خداوندمان عیسی مسیح بیان می کند (دوم پطرس ۱: ۴). همچنین اشاره ای نیز به بازگشت مجدد او می باشد (اول قرنتیان ۱۱: ۲۶).

شكل كتابمقدسي آن

مي خوانيم در شبي كه عيسي مسيح خداوند به دست دشمنان تسليم شد “نان را گرفته بركت داد و پاره كرده به شاگردان داد و گفت بگيريد و بخوريد اين است بدن من و پياله را گرفته شكر نمود و بديشان دادگفت همه شما از اين بنوشيد زيرا كه اين است خون من در عهد جديد كه در راه بسياري بجهت آمرزش گناهان ريخته مي شود” (متي ٢٦: ۲۶ – ۲۸).

چند سال پس از آن پولس رسول به تشريح اين واقعه مقدس پرداخت( اول قرنتيان ١١ :١٧-٣٤) و بما راهنماييهايي را ارائه نمود كه بر طبق آن شام خداوند را به طريقي پر معني بجا آوريم.

نخست بايد خودمان را تفتيش كنيم

قبل از اينكه در شام خداوند شركت كنيم بايد قلب و زندگيمان را تفتيش كنيم. اين به معناي محكوم كردن خودمان نمي باشد بلكه بسادگي معناي آن اين است كه بايد مطمئن باشيم كه چيزي بين ما و نجات دهنده مان قرارندارد. عشاي رباني فرصتي است كه در طي آن همه چيز را با خدا تصحيح نماييم.

در عين حال، بايد مطمئن شويم كه هيچ نوع رنجش يا كينه ريشه دار يا هيچ ناراحتي ديگري نسبت به ايمانداران مسيحي در ما وجود ندارد. اگر ما انتظار داريم كه خداوند ما را ببخشد ما نيز بايد ديگران را ببخشيم.

بايد بدن خداوند را تشخيص دهيم

كتابمقدس مي گويد كه اگر بطور ناشايسته نان را بخوريم و پياله را بنوشيم، فتواي خود را مي خوريم و مي نوشيم، “زيرا كه بدن خداوند را تمييز و تشخيص نمي دهيم” (اول قرنتيان ٢٩:١١) كليسا بدن مسيح است. مسيح سر اين بدن است و ما اعضاي او هستيم. آيات ٢٨تا ٣٢ اهميت داشتن رابطه صحيح با خداوند و ديگر اعضاي بدن را نشان مي دهد.

خداوند نمي خواهد كه ما با اهل دنيا محكوم شويم. (آيه ٣٢). ما بايد تشخيص دهيم كه تفاوت عميقي بين ايمانداران و بي ايمانان وجود دارد. بنابراين هنگامي كه به ميز عشاي رباني نزديك مي شويم بايد مطمئن باشيم كه خداوند و ايمانداران راحقيقتاً دوست داريم.

عشاي رباني به ما كمك مي كند تا شهادت دهيم

با شركت در عشاي رباني به منجي مان نشان مي دهيم كه به توكل داريم و از او براي نجاتمان سپاسگزاريم. در عين حال در برابر مردم شهادت مي دهيم كه ايمان ما به مسيح زنده مي باشد و منتظريم كه او مجدداً بازگردد.

ايمان، عشاي رباني را براي ما مفيد مي سازد

هنگامي كه با ايمان در اين مراسم شركت مي كنيم از خداوند قوت مي يابيم. در خون او كه به شكلي سمبليك در پياله نشان داده مي شود براي گناهان ما طهارت و پاكي هست و در بدن شكسته او كه اين امر نيز به شكلي سمبليك در نان ديده مي شود براي ما شفا وجود دارد.

كتابمقدس مي گويد كه ما از زخمهاي او شفا يافتيم (اشعيا ٥:٥٣. اول پطرس ٢٤:٢) اگر با ايمان در ميز خداوند شركت كنيم مي توانيم چه از نظر جسماني، چه از نظر عاطفي و چه از نظر روحاني شفا بيابيم.

سوالات

آيا هنگامي كه مراسم عشاي رباني انجام مي شود در آن شركت مي كنيد؟

آيا مي دانيد كه با بكارگيري ايمانتان مي توانيد از ميز خداوند بهره فراوان ببريد؟

آيا با ايمانداران رابطه اي پر محبت داريد و نسبت به آنان احساس مسئوليت مي كنيد؟

آيا شما منتظر بازگشت مجدد مسيح هستيد؟

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “اکنون که من یک مسیحی هستم، باید در عشاء ربانی شرکت کنم”

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.