دفاعینامۀ کشیش مهدی دیباج

دادگاه ساری ۳ دسامبر ۱۹۹۳

در نام مقدس خدا كه هستی و حیات ماست

  با نهایت فروتنی از داور آسمانها و زمین برای این فرصت گرانبها سپاسگزارم. و با خضوع و خشوع برای او انتظار می كشم تا مطابق وعده های خود مرا از این محاكمه رستگار فرماید. با عرض ادب، از حضور اعضاء محترم دادگاه هم تمنا دارم به احترام نام خداوند با شكیبایی به عرایضم توجه فرمایند. من ناچیز مسیحی هستم، گناهكاری كه ایمان دارم عیسی مسیح به خاطر گناهان من بر روی صلیب جان خود را فدا كرد و به وسیله رستاخیز و غلبه بر مرگ، مرا در حضور خدای قدوس، عادل ساخت. رومیان ۴: ۲۵

این حقیقت را خدای حقیقی در كلام خود در انجیل می فرماید. عیسی، یعنی نجات دهنده. «چون او امت خود را از گناهانشان نجات می دهد» (متی ۲۱:۱). مسیح جرم گناهان ما را به بهای خون خود پرداخت و به ما حیات تازه بخشید تا به یاری روح القدس برای جلال خدا زندگی كنیم و سدی باشیم در برابر فساد (متی۱۳:۵) و كانالی باشیم برای بركت و شفا (متی ۱۴:۵) و خود را در محبت خدا مخفوظ بداریم (یهودا ۲۱). به پاس این همه لطف، از این بنده ناچیز خواسته نفس خود را انكار نمایم و جان بر كف پیرو او باشم (لوقا ۲۳:۹) و از مردم نترسم اگر جسم مرا می كشند (متی ۲۸:۱۰) بلكه تكیه من بر آفریدگار هستی بخش باشد كه این تاج رحمت و رأفت را بر سر من نهاده و برای محبان خود حامی قوی و اجر بسیار عظیم است.

به من تهمت ارتداد زده اند! خدای نادیده كه عارف قلوب است به ما مسیحیان اطمینان بخشیده «كه از مرتدان نیستیم تا هلاك شویم، بلكه از ایمان دارانیم تا جان خود را نجات دهیم» (عبرانیان ۳۹:۱۰). در فقه اسلامی هم مرتد به كسی گفته میشود كه به خدا، انبیاء و معاد ایمان ندارند. ما مسیحیان به هر سه ایمان داریم.

می گویند: «مسلمان بودی و مسیحی شدی.» نه، من سالها بیدین بودم. با مطالعه و تحقیق به دعوت خدا لبیك گفتم و به عیسی مسیح خداوند ایمان آوردم تا دارای نعمت حیات جاودانی شوم (یوحنا ۴۷:۶). دین را مردم اختیار می كنند اما مسیحی را مسیح انتخاب می كند. می فرماید: «شما مرا برنگزیدید، بلكه من شما را برگزیدم» (یوحنا ۱۶:۱۵).

از كی؟ «پیش از بنیاد عالم!» مردم میگویند: «از بدو تولد مسلمان بودی.» خدا میفرماید: «از ازل مسیحی بودم.» می فرماید:«هزاران سال پیش حتی قبل از این كه خدا دنیا را بیافریند ما را انتخاب كرد تا بوسیله آن فداكاری كه مسیح در راه ما كرد مال او باشیم» (افسسیان ۴:۱).

مسیحی یعنی مال عیسی مسیح. خدای بی همتا كه آخر را از اول می بیند و مرا برگزید تا مال او باشم، از ازل می دانست دل كی به او چسبیده و چه كسی ایمان و ابدیت خود را به یك كاسه آش می فروشد. من ترجیح می دهم تمام عالم بر ضد من باشند، اما خدای تعالی با من باشد، همه مرا مرتد و مطرود بدانند اما مورد تأئید خدای ذوالجلال باشم. چون انسان به ظاهر می نگرد اما خدا به دل، برای او كه از ازل تا به ابد خداست هیچ امری محال نیست. تمامی قدرت در آسمانها و زمین در دست اوست.

خدای توانا هر كه را بخواهد بلند می كند یا پست، قبول می كند یا رد، به بهشت می فرستد یا به جهنم. چون هر چه خدا میخواهد همان می شود. آیا كسی می تواند یك نفر را از محبت خدا جدا كند؟ یا رابطه خالق را با مخلوق خود بهم بزند؟ یا یك قلب وفادار به خداوند را شكست بدهد؟ او زیر سایه قادر مطلق در امن و امان است. پناهگاه ما تخت رحمت خدا و از ازل مرتفع است. من می دانم به كی ایمان دارم. او قادر است امانت مرا تا به آخر حفظ كند تا به ملكوت خدا برسم جایی كه عادلان مثل خورشید می درخشند (متی ۴۳:۱۳) اما بدكاران در آتش جهنم به سزای خود می رسند لوقا ۲۸:۱۳. 

به من می گویند: «برگرد!» از آغوش پروردگار خویش پیش كی برگردم؟ آیا می شود بجای اطاعت از احكام خدا، حرف مردم را پذیرفت؟ ۴۵ سال است با خدای معجزات راه می روم و سایه لطف خدا بر سرم است و سرا پا مدیون محبت ها و توجهات پدرانه او هستم. عشق مسیح سراسر وجودم را تسخیر كرده و گرمی محبت او را در تمام ذرات وجود خویش احساس می كنم. خدا كه فخر و جلال و پشت و پناهم است با بركات و معجزات و حمایت های بی دریغ خود روی من مهر تأئیدی زده است (دوم قرنتیان ۲۲:۱). این امتحان ایمان یك نمونه بارز است.

خداوند خوب و مهربان هر كه را دوست دارد اصلاح و تأدیب می كند (عبرانیان ۶:۱۲). و هر لحظه او را می آزماید تا در خور آسمان شود. خدای دانیال كه رفقای او را در میان شعله های آتش زنده نگه داشت، ۹ سال مرا در زندان حفظ فرموده و تمام پیشآمدهای بد را به خیر و خوبی و نفع ما تمام كرده است، بطوری كه شادی و شكرگزاری در دلم موج میزند! خدای ایوب ایمان و تعهد مرا در بوته آزمایش نهاده تا صبر و وفاداری مرا مزید فرماید. در این ۹ سال، تمام مسئولیت ها را از من گرفته تا در پناه اسم مبارك او، وقت خود را صرف دعا، خواندن كلام خدا، تفتیش قلب و تزکیه نفس خود كنم و در فیض و معرفت خداوند رشد نمایم. برای این فرصت بی نظیر، خدا را شكر میكنم. در تنگی به من وسعت داده، مشقت سختم باعث سلامتی شده و مهربانی های او مرا احیاء نموده است. زهی عظمت احسان خدا كه برای ترسند گان ذخیره كرده است! ایراد می گیرند كه چرا تبلیغ می كنی!

   اگر بینی كه نابینا و چاه است            اگر خاموش بنشینی گناه است

این تكلیف دینی ماست كه بد كاران را متقاعد كنیم تا در رحمت خدا باز است، از گناه دست بكشند و به او پناه آورند تا از خشم و غضب خدای عادل و مجازات هولناك آینده نجات یابند (یوحنا ۳۶:۳). عیسی مسیح می فرماید: «من در هستم، هر كه داخل شود نجات یابد» (یوحنا ۹:۱۰). «من راه و راستی و حیات هستم. هیچكس نمی تواند به خدا برسد مگر به وسیله من» (یوحنا ۶:۱۴). «در هیچكس غیر از او نجات نیست. زیرا اسمی دیگر زیر آسمان به مردم عطا نشده كه بدان باید ما نجات یابیم» (اعمال ۱۲:۴). در میان انبیا خدا فقط عیسی مسیح پس از مرگ زنده شد (لوقا ۵:۲۴-۷) و تا به ابد شفیع زنده ماست. او نجات دهنده ماست، فرزند خداست. (متی ۳: ۱۷) و شناخت او حیات جاودانی است (یوحنا ۳:۱۷). من گناهكار كه خاك و خاكسترم، به وجود مبارك و به تمام فرمایشات و معجزات او در كتاب انجیل ایمان دارم و اختیار زندگی خود را به دست او سپرده ام. برای من، زندگی یعنی مجالی كه به مسیح خدمت كنم و مرگ یعنی فرصت بهتری كه با مسیح باشم. پس نه فقط راضی ام به احترام نام مقدس خدا در زندان باشم، بلكه حاضرم بخاطر عیسی مسیح خداوند جان بدهم و زودتر به ملكوت خدا برسم. جائی كه برگزیدگان خدا به حیاط جاودانی می روند اما شریران به عذاب جاودانی مكاشفه ۸:۲۱

سایه لطف خدا و دست بركت و شفای او بر سر شما باشد و بماند تا به ابد. آمین

با عرض حرمت،زندانی مسیحی شما،

مهدی دیباج

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “دفاعینامۀ کشیش مهدی دیباج”

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.