حزقیال (صوتی)

معرفی کتاب حِزقیال
حِزقیال از یهودیانی بود که در دوّمین دور از تهاجم بابِلی‌ها به اورشلیم در سال ۵۹۷ ق.م. به دستور نبوکدنصر به اسارت رفتند. آنان به تبعیدیانی پیوستند که در سال سوّم یِهویاقیم به تبعید بِابل برده شده بودند (رجوع کنید به دانیال ‏۱‏:۱). اما چند سال بعد از این اسارت دوّم، اورشلیم دیگر بار طغیان کرد، و این بار بابِلی‌ها در سال ۵۸۶ ق.م. شهر و معبد بزرگ آن را به آتش کشیده، به‌تمامی ویران کردند.
حِزقیال در این دورِ دوّم اسارت و تبعید به بابِل، یعنی در هفت سال نخست از خدمت نبوّتی خود، این پیام را از سوی خدا به همکیشان تبعیدی خود می‌داد که برای اورشلیم دیگر امیدی نیست و آن شهر قطعاً ویران خواهد شد. نه معبد و نه تعلق به قوم خدا، سرنوشت اورشلیم را تغییر نخواهد داد.
کتاب حِزقیال آکنده است از اشاره‌ها به حاکمیت مطلق خدا بر وقایع. داوری خدا بر اورشلیم و بر دیگر ملتها این حاکمیت را به ثبوت می‌رسانید. اما فیض خدا تنها محدود به اورشلیم و معبد آن نمی‌شد. پس از ویرانی شهر و معبدش، حِزقیال پیام تسلی و تفقد الهی را به تبعیدیان اعلام می‌کرد. گرچه قوم اسرائیل با بت‌پرستی قبیح خود، سزاوار مجازات سخت الهی شده بودند، اما خدا در فیض خود به یاری ایشان آمده، آینده‌ای مسیحایی را به ایشان نوید می‌داد.
تقسیم‌بندی کلّی
۱-‏ نبوّتهایی دربارۀ داوری خدا بر اسرائیل (بابهای ۱ تا ۲۴)
۲-‏ نبوّتهایی دربارۀ داوری خدا بر ملتها (بابهای ۲۵ تا ۳۲)
۳-‏ نبوّتهایی دربارۀ تسلی اسرائیل (بابهای ۳۳ تا ۴۸)

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “حزقیال (صوتی)”

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.