رسالۀپولس رسول به افسسیان (صوتی)

معرفی نامۀ پولس رسول به اَفِسُسیان
بر‌خلاف شماری چند از نامه‌های پولس، نامه به اَفِسُسیان برای اصلاح عقیده‌ای نادرست یا مقابله با بدعت نوشته نشده است. هدف این نامه آن است که افق دید ایمانداران را دربارۀ نقشۀ ازلی و ابدی خدا و فیض او گسترش دهد تا ایشان اهداف عالی خدا را برای کلیسایش بشناسند.
پولس بیان می‌دارد که قصد خدا آن است که همه چیز را، خواه در آسمان و خواه بر زمین، تحت فرمان مسیح گرد آورد (‏۱‏:۱۰). او این موضوع را در سه باب نخست نامه به تفصیل شرح و بسط می‌دهد. پولس نشان می‌دهد که طرح و برنامۀ خدا آن است که یهود و غیریهود، هر دو در میراث الهی و در بدن مسیح شریک باشند. سپس، در سه باب بعدی، از مسیحیان می‌خواهد که به شایستگی این مقام رفتار کنند.
پولس برای به تصویر کشیدن مفهوم اتحاد یهود و غیریهود در بدن مسیح، از صنایع بدیع استفاده می‌کند. او کلیسا را به بدنی تشبیه می‌کند که مسیح سَرِ آن است، و یا به عمارتی که مسیح سنگِ اصلی آن است. و باز در جایی دیگر از نامه، کلیسا را به زوجۀ مسیح تشبیه می‌کند. نویسنده با تعمق پیرامون فیض خدا در مسیح، چنان در بیان استدلال خود اوج می‌گیرد که هر لحظه بر شکوه و عظمت عباراتش افزوده می‌شود. به‌واقع، همه چیز در پرتو محبت، فداکاری، بخشش، فیض و قدّوسیت مسیح جلوه‌ای خاص به خود می‌گیرد.
تقسیم‌بندی کلّی
۱- مقدمه (‏۱‏:‏۱‏-۲)
۲- مسیح و کلیسا (‏۱‏:۳ تا ‏۳‏:۲۱)
۳- زندگی تازه در مسیح (‏۴‏:۱ تا ‏۶‏:۲۰)
۴- بخش پایانی (‏۶‏:‏۲۱‏-۲۴)

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “رسالۀپولس رسول به افسسیان (صوتی)”

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.