کتاب تثنیه (صوتی)

معرفی کتاب تثنیه

کتاب تثنیه، پایان‌بخش کتابهای پنجگانۀ موسی (تورات) است. تثنیه به معنی شریعت ثانی نیست، بلکه تکرار یا تشریح شفاهی همان شریعت نخستین است که از زبان موسی بیان می‌شود. بنا بر روایت کتاب، موسی در روز نخست از ماه یازدهم از سال چهلمِ خروج بنی‌اسرائیل از مصر، بیان این مطالب را آغاز کرد (‏۱‏:۳). این سخنان در واقع وداع موسی با بنی‌اسرائیل است.
کتاب تثنیه مانند کتاب لاویان، از نظر تاریخی بی‌حرکت است. همۀ مطالب آن در نقطه‌ای واحد، یعنی در همواریهای موآب بیان شده است. بیشتر کتاب به تشریح مکاشفۀ الهی می‌پردازد، جز سه رویداد، یعنی نگارش کتاب به دست موسی و سپردن آن به یوشَع (‏۳۱‏:‏۱‏-۲۹)، نظارۀ سرزمین موعود توسط موسی (‏۳۲‏:‏۴۸‏-۵۲؛ ‏۳۴‏:‏۱‏-۴)، و رحلت او (‏۳۴‏:‏۵‏-۱۲). موسی ضمن تشریح احکام و شریعت خدا، به وقایع گذشته، خصوصاً به عِصیانهای بنی‌اسرائیل در بیابان اشاره می‌کند. همچنین به نافرمانیهای آنان در آینده نظر دارد که سبب خواهد شد در میان ملل پراکنده شوند.
کتاب تثنیه، به همراه مَزامیر و اشعیا، بیش از هر کتاب دیگری صفات الهی را آشکار می‌سازد. از این رو، در عهدجدید بیش از چهل نقل قول مستقیم از آن وجود دارد، و از این حیث، پس از کتابهای مَزامیر و اشعیا در مقام سوّم قرار می‌گیرد.
تقسیم‌بندی کلّی
۱- نخستین خطابۀ موسی: مقدمه‌ای تاریخی (‏۱‏:۱ تا ‏۴‏:۴۳)
۲- دوّمین خطابۀ موسی: قوانین عهد سینا (‏۴‏:۴۴ تا ‏۲۶‏:۱۹)
۲ -‏۱: قوانین کلّی عهد (‏۴‏:۴۴ تا ‏۱۱‏:۳۲)
۲ -‏۲: قوانین خاص عهد (‏۱۲‏:۱ تا ‏۲۶‏:۱۹)
۳- سوّمین خطابۀ موسی: برکت و لعنت (بابهای ۲۷ تا ۳۰)
۴- مطالب پایانی (بابهای ۳۱ تا ۳۴)

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “کتاب تثنیه (صوتی)”

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.