کتاب اعمال رسولان (صوتی)

معرفی کتاب اعمال رسولان
کتاب اعمال رسولان ادامۀ انجیل لوقاست. هدف اصلی کتاب آن است که نشان دهد چگونه پیروان نخستین عیسی، تحت هدایت روح‌القدس، بشارت انجیل را از اورشلیم به تمام یهودیه و سامِرِه و جهان مدیترانه تا سر حد روم رساندند (‏۱‏:۸). این کتاب سرگذشت جنبش مسیحی است که در آغاز در میان قوم یهود پا گرفت و سپس در میان ملل مختلفِ ساکن امپراتوری روم گسترش یافت.
باید در نظر داشت که کتاب اعمال رسولان شرح خدمات همۀ رسولان نیست. در این کتاب، دو چهرۀ برجسته وجود دارد، یکی پطرس و دیگری پولس. بخش نخست کتاب (بابهای ۱ تا ۱۲)، بیشتر بر اعمال پطرسِ رسول متمرکز است و بخش دوّم (بابهای ۱۳ تا ۲۸)، بر اعمال پولس. بخش نخست شرح گسترش مسیحیت در یهودیه و سامِرِه و سایر نقاط ایالت رومی سوریه است، و بخش دوّم به شرح گسترش مسیحیت در آسیای صغیر و یونان می‌پردازد. قسمت مهمی از بخش دوّم به بازداشت پولس و عزیمت او به روم اختصاص دارد.
لوقا تمام این داده‌های تاریخی را با نثری بسیار شیوا و واژگانی غنی به رشتۀ تحریر در‌آورده است. بابهای پایانی کتاب که به بازداشت و محاکمه و سفر پولس به روم اختصاص دارد، وقایع را همچون تصاویری زنده در ذهن انسان مجسم می‌سازد.
اطلاعات ارائه شده در این کتاب، به درک چارچوب و زمینۀ تاریخی نامه‌های پولس و سایر رسولان کمکی چشمگیر می‌کند. همچنین یکی از نکات برجستۀ کتاب اعمال، عملکرد روح‌القدس است که در روز پِنتیکاست، یعنی پنجاه روز پس از رستاخیز عیسی، با قدرت بر ایماندارانِ گرد‌آمده در اورشلیم نازل می‌شود. روح‌القدس در تمام وقایع این کتاب، هادی و تقویت‌کنندۀ کلیسا و رهبران جنبش مسیحی است.
تقسیم‌بندی کلّی
۱- انتشار انجیل در سرزمین فلسطین و مناطق اطراف (بابهای ۱ تا ۱۲)
الف) در اورشلیم (بابهای ۱ تا ۷)
ب) در سامِرِه و سایر نقاط ایالت سوریه (‏۸‏:۱ تا ‏۱۲‏:۲۵)
۲- انتشار انجیل در قپرس و آسیای صغیر و یونان (‏۱۳‏:۱ تا ‏۲۱‏:۱۶)
الف) سفر اوّل بشارتی (بابهای ۱۳ و ۱۴)
ب) شورای اورشلیم (‏۱۵‏:‏۱‏-۳۵)
ج) سفر دوّم بشارتی (‏۱۵‏:۳۶ تا ‏۱۸‏:۲۲)
د) سفر سوّم بشارتی (‏۱۸‏:۲۳ تا ‏۲۱‏:۱۶)
۳- بازداشت پولس در اورشلیم، محاکمۀ او و عزیمتش به روم (‏۲۱‏:۱۷ تا ‏۲۸‏:۳۱)

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “کتاب اعمال رسولان (صوتی)”

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.